اعتراض جواد نکونام به ساعت بازی پرسپولیس

رکورد بیشترین تماشاگر تاریخ لیگ برتر مربوط به بازی پرسپولیس و سپاهان در لیگ هفتم میباشد که بیش از ۱۲۰ هزار تماشاگر در استادیوم آزادی حضور داشتند و بیش از ۸۰ هزار نفر پشت درهای بسته ورزشگاه ماندند. به جز فصل ۸۶-۱۳۸۵ و چند بازی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۹ که بازیکنان پرسپولیس لباسهای راهراه سفید و قرمز پوشیدند، از آغاز همواره رنگ اصلی پیراهن پرسپولیس قرمز بودهاست. بازیکنان در اعتراض به این تصمیم، در بازی با هما در جام باشگاههای تهران حاضر نشدند و قهرمانی این مسابقات را از دست دادند.

در این زمان (۱۳۴۸) فکر تبلیغ محصول این شرکت (پیکان) با استفاده از محبوبیت تیم شاهین، خیامی را بر آن داشت تا مذاکراتی با چند تن از شاهینیهای سابق انجام داده و آنان را به تیم پیکان دعوت نماید. در سال 1348 کارخانه ایران ناسیونال با مدیریت خیامی که خود از طرفداران تیم شاهین بود درصدد تشکیل تیمی قدرتمند برای حضور در رده اول مسابقات و تبلیغ محصولات این شرکت (از جمله خودرو پیکان) برآمد. در دی ۱۳۶۵، پرسپولیس تحت پوشش بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی قرار گرفت.

بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت نام تیم را به «آزادی» تغییر دهد. طبق قرارداد، بازیکنان پرسپولیس در صورت قهرمانی سوپرجام ۱۰ درصد مبلغ قرارداد خود را دریافت خواهند کرد که برای بازیکنان گرانقیمت عدد فوقالعاده قابل توجهی میشود. این ادعایی است که «ایران ورزشی» کرده و نوشته پرسپولیسیها در صورت قهرمانی در سوپرجام پاداش قابل توجهی دریافت خواهند کرد. البته فولادیها در جذب بازیکن هم موفق نشان داده و چندین چهره جدید به ترکیب اضافه کرده اند. واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی هم از زاویه فنی و هم از جنبههای امنیتی و سیاسی ابهامها، مشکلات و چالشهای زیادی دارد و بیشتر دستمایه تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات و حتی پس از استقرار دولتها بوده، اما هرگز تحقق نیافته است.

این درحالی است که این دو باشگاه نه تنها از لحاظ آقتصادی موفق نبودهاند، بلکه زیانهای بسیاری نیز به بار آورده و باعث ایجاد مشکلات مالی و حقوقی برای مسئولین ورزش در صحنه بینالمللی نیز شدهاند. بحث دیگر مربوط به سوددهی و ارائه ترازنامه مالی است. البته که در فوتبال ایران، مدت هاست چیزی به عنوان اتفاق عجیب و غریب از لحاظ مالی وجود ندارد! در اینجا تناقض و ابهامی دیده میشود، چون اگر این دو تیم «فرهنگی» هستند، «شرکت» چه موضوعیتی دارد و اگر «شرکت» هستند، چرا شبیه دیگر «شرکتها» اداره نمیشوند.

دیدگاهتان را بنویسید