خلاصه بازی پرسپولیس

در طول سالهای گذشته باشگاه پرسپولیس در چندین نوبت به عنوان نماینده باشگاههای ایران، در جام باشگاههای آسیا حضور یافت که موفقیت های چشمگیری بدست نیاورد. مشکل دیگر بحث اهلیت است؛ اگر فردی مثلا از کشور قطر، امارات متحده عربی و غیره برای خرید این باشگاهها اقدام کند، باید از نظر حاکمیت اهلیت داشته باشد، چون طرفداران این دو باشگاه میتوانند در انتخابات شوراها و مجلس تاثیر زیادی به همراه داشته باشد. یعنی فردی بیاید که هم تابع نهادهای حاکمیتی و امنیتی باشد و به نوعی عابربانک آنها باشد و به دنبال کسب درآمد نباشد!

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بطور رایگان از محاسن این دو تیم استفاده میکند، ساعتهای زیادی از آنتن خود را پر کرده است و به بهانه این دو باشگاه از آگهیها درآمد کلانی را به دست میآورد، اما در مجموع میتوان گفت مهمترین مانع واگذاری این دو باشگاه، نگاه امنیتی به فوتبال ایران است. پرسپولیس باشگاه پرهواداری است. این مشکل هم با اعلام عرضه دو تیم مذکور در فرابورس حل شد تا مثل شرکتهای دیگر به ارائه دقیق مبتنی بر سوددهی نیازی نباشد، اما مشکل اصلی در جای دیگری است. مشکل اصلی برای واگذاری استقلال و پرسپولیس این است که نهادهای امنیتی و حاکمیتی به دلیل هزینههای گزاف مایل به واگذاری به بخش خصوصی هستند یا اینگونه تظاهر میکنند، اما نمیخواهند به تبعات احتمالی این تصمیم مانند پرداخت حق پخش تلویزیونی تن بدهند.

اگر فرد یا افرادی یا چند شرکت بیایند و استقلال و پرسپولیس را خریداری کنند، طبیعتا انتظار دارند در هنگام پخش بازیها تلویزیون حق پخش بدهد و قبل از شروع بازی در ورزشگاه برنامههای درآمدزا برگزار کنند و یا حتی خودشان ورزشگاه تاسیس کنند و از دوربینهای صدا و سیما طلب مبلغ کنند، اینها چالشزا خواهد شد. در سال 1348 کارخانه ایران ناسیونال با مدیریت خیامی که خود از طرفداران تیم شاهین بود درصدد تشکیل تیمی قدرتمند برای حضور در رده اول مسابقات و تبلیغ محصولات این شرکت (از جمله خودرو پیکان) برآمد.

با رفتن آنها افراد باقی مانده نیز راهی جز پیوستن به ایشان ندیدند لذا تمامی بازیکنان شاهین (به جز عزیز اصلی، دروازهبان شاهین) به پیکان مهاجرت کردند و در این سال عنوان قهرمانی باشگاههای ایران را از آن پیکان نمودند و در همین سال پیکان به جای تیم ملی در تورنمنت جام دوستی نیز شرکت کرده و در بین ۵ تیم مقام نخست را از آن خود کرد. پیکان نیز تا پیش از آن، تیم فوتبال نه چندان قدرتمندی داشت که بازیکن سرشناس آن علی پروین بود.

دیدگاهتان را بنویسید