نتیجه زنده بازی استقلال و پرسپولیس

استقلال تا پیش از انقلاب تاج تهران نام داشت. نوذر رودنیل: در ابتدا زاویه تلویزیونی تصویر را به خوبی نشان نداد ولی با ویدیو های منتشر شده مشخص شد روزبه چشمی روی مدافع فجر خطا کرده است اما چون محوطه جریمه فجر شلوغ بود، داور خطا را تشخیص نداد و این خطا هم منجر به گل استقلال شد؛ بنابراین داور باید پیش از به ثمر رسیدن گل، خطای چشمی را اعلام میکرد. در پایان این دیدار استقلال با نتیجه یک بر صفر فجر سپاسی را شکست داد. استقلالیها بر این باور هستند که تعویق قانونی اعزام به خدمت یزدانی و مرادمند امکان پذیر و قابل تحقق است و به همینخاطر پیگیرند تا این مشکل را طی روزهای آینده رفع و مجوز بازی آنها را در دیدارهای آینده دریافت کنند.

در نیمه دوم این دهه نیز استقلال یک بار دیگر و این بار در مقابل تیم ژاپنی جوبیلو ایواتا در بازی فینال مغلوب شد و برای دومین بار به مقام نایب قهرمانی جام باشگاههای آسیا رسید. استقلال با دو قهرمانی در جام باشگاههای آسیا (مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰ و جام باشگاههای آسیا ۱۹۹۰) و دو نایب قهرمانی (جام باشگاههای آسیا ۱۹۹۱ و جام باشگاههای آسیا ۱۹۹۸) و دو مقام سومی (مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۱ و جام باشگاههای آسیا ۲۰۰۱)، پُرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران در رقابتهای آسیایی و سومین باشگاه پرافتخار تاریخ قاره آسیا محسوب میشود. استقلال همچنین با ۸ قهرمانی در بالاترین دسته فوتبال ایران، لیگ منطقهای ایران یک بار، جام تخت جمشید یک بار، لیگ قدس یک بار، جام آزادگان ۲ بار و لیگ برتر ۳ بار، دومین تیم پرافتخار در لیگ ایران و با 7 قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم در جام حذفی ایران است.

در مجموع استقلال با کسب ۱۶ عنوان قهرمانی در لیگ، جام حذفی و جام باشگاههای آسیا پرافتخارترین تیم ایران است. اما اولين حضور رسمى آنها در سال 1325 و با كسب دو عنوان نايب قهرمانى در جام باشگاههاى تهران و جام حذفى تهران همراه بود. فدراسیون بینالمللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را پس از الهلال عربستان و یوکوهاما ژاپن، سومین باشگاه برتر فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کردهاست. همچنین این باشگاه در مجموع امتیازات تیمها در تاریخ لیگ برتر، در رتبه نخست قرار دارد و در مجموع تمام ادوار لیگ برتر ایران صاحب بیشترین گل زده و بیشترین برد میباشد.

در حال حاضر فرهاد مجیدی هدایت تیم فوتبال استقلال را به عهده دارد. ضمن اینکه باشگاه استقلال طی دو سال پیاپی در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، عنوان پرتماشاگرترین تیم حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به خود اختصاص داد. تیم تاج که در ورزشگاه امجدیه میزبان این مسابقات بود موفق شد در بازی فینال در حالی که با یک گل از هاپوئل اسرائیل عقب بود، با گلهای غلام وفاخواه و مسعود معینی – تاج در آن سال به عنوان یار کمکی فریدون معینی از پیکان، مسعود معینی از بانک ملی و محمود خوردبین از پرسپولیس را در ترکیب خود میدید – پیروز بازی شد و در نهایت بدون شکست، نخستین باشگاه ایرانی باشد که قهرمانی آسیا را تجربه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید